دسته‌بندی نشده

4 مورد از مهمترین ویژگی های یک کفش مناسب

مهمترین ویژگی های یک کفش مناسب

کفش‌ها دوستی دیرینه‌ای با ما دارند و همه ما حداقل خیالمان راحت است که رفیق نیمه‌راه نیستند. علاوه بر این، حتماً بارها شنیده‌اید که پا قلب دوم بدن هست. هیچ‌وقت فکر کرده‌اید چرا؟ همه اعضای بدن در جای خود بسیار مهم هستند و عملکرد ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند اما پا بعد از قلب به‌عنوان دومین عضو مهم به شمار می‌آید. علت این است که عمده فعالیت روزانه ما بر دوش پاها هست و آسیب‌پذیر نیز هستند. به همین دلیل لازم است هنگام خرید، مهمترین ویژگی های یک کفش مناسب را مدنظر قرار دهیم تا بهترین انتخاب را داشته باشیم.

مهمترین ویژگی های یک کفش مناسب چیست؟

افرادی که در طول روز عمده فعالیتشان بیرون از منزل است به‌خوبی از اهمیت داشتن یک کفش استاندارد آگاه هستند و راحت‌تر می‌توانند نقش آن را در سلامت پا تشخیص بدهند. ازجمله مهمترین ویژگی های یک کفش مناسب شامل موارد زیر است:

1. انتخاب سایز مناسب

بارها برای همه ما پیش‌آمده است که هنگام خرید کفش در انتخاب سایز کفش تردید داشته‌ایم. شاید هم جذب زیبایی و زرق‌وبرق یک کفش شده‌ایم و دیگر سایز مناسب را فراموش کرده‌ایم! این در حالی است که اولین نکته‌ای که زمان خرید باید مدنظر داشته باشید، انتخاب سایز مناسب کفش است. باید سایزی را انتخاب کنید که به‌راحتی بتوانید با آن راه بروید و موجب ایجاد فشار به انگشت‌ها و کناره‌های پایتان نشود. کفش باید به‌طور استاندارد پای شما را در بر بگیرد، ضمن اینکه موقع راه رفتن از پایتان بیرون نیاید.

2. پاشنه کفش و نقش آن در سلامت پا

پاشنه استاندارد یکی از مهمترین ویژگی های یک کفش مناسب است. درصورتی‌که پاشنه کفش مناسب نباشد به‌راحتی به زانوهای شما آسیب وارد می‌کند و به دنبال آن، دچار آسیب در ناحیه کمر می‌شوید، به همین دلیل است که بر اهمیت انتخاب کفش تأکید شده است. کفش‌های پاشنه‌بلند درست است که از زیبایی زیادی برخوردارند اما آسیب‌های زیادی را به پا و کمر وارد می‌کنند در حدی که حتی با یک‌بار پوشیدن آن‌ها، به‌راحتی متوجه این قضیه می‌شوید و احساس راحتی نخواهید داشت.

از سوی دیگر، کفش‌هایی که پاشنه ندارند نیز خیلی موجب ایجاد حس راحتی پا نمی‌شوند و پا بعد از مدت‌زمان کمی دچار حس خستگی می‌شود. بنابراین، لازم است کفشی را انتخاب کنید که پاشنه استاندارد داشته باشد و بهترین پاشنه‌ها، انواعی هستند که حدود 4-3 سانتی‌متر هستند، هم‌سطح با کف کفش می‌باشند و شیب زیادی ایجاد نمی‌کنند.

3. اهمیت جنس کفش

امروزه کفش‌ها از تنوع جنس و مدل زیادی برخوردار هستند و در بازار طیف متفاوتی از آن‌ها عرضه می‌شود که هرکدام به توجه به ویژگی‌هایی که دارند، مناسب فعالیت خاصی هستند. یکی دیگر از مهمترین ویژگی های یک کفش مناسب، جنس آن است. پیشنهاد می‌شود جنس کفش را با توجه به فعالیتی که دارید انتخاب کنید تا کمترین آسیب به پاها وارد شود و در طی انجام آن فعالیت احساس راحتی بیش‌تری داشته باشید.

اگر عمده فعالیت شما به‌گونه‌ای است که نیاز به پیاده‌روی دارید یا قصدتان از خرید کفش، انجام فعالیت‌های ورزشی است، بهتر است به سراغ کفش‌های ورزشی بروید. کفش‌های ورزشی جنسی نرم و انعطاف‌پذیر دارند و کفی آن‌ها معمولاً از مواد ژله‌ای و استاندارد ساخته‌شده است تا بیش‌ترین راحتی را برای فرد فراهم آورند و به‌خوبی از پاها پشتیبانی می‌کنند.

نمونه دیگری از کفش‌ها هستند که از چرم ساخته‌شده‌اند و اسپورت هستند. این مدل کفش‌ها نیز به‌خوبی از پاها پشتیبانی می‌کنند و بسیار راحت و باکیفیت هستند. کفش‌های کتانی نیز نمونه دیگری هستند که برای فصل تابستان می‌توانند گزینه مناسبی باشند و از بالا رفتن دمای پاها جلوگیری کنند.

4. کیفیت کفش

کیفیت کفش را نیز می‌توان از مهمترین ویژگی های یک کفش مناسب برشمرد. کیفیت کفش شامل کیفیت مواد و متریال استفاده‌شده در ساخت آن و همچنین نحوه ساخت و دوخت کفش می‌شود. به میزانی که کفش از مواد باکیفیت‌تری ساخته‌شده باشد و دوخت تمیزتر و باکیفیت‌تری داشته باشد، مدت‌زمان بیش‌تری می‌توانید از آن استفاده کنید و خیالتان بایت هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اید راحت خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله به اهمیت و نقش کفش مناسب در سلامت پا، زانو و کمر و همچنین تأثیر آن در راحتی پا پرداختیم و متوجه شدیم که چرا از پا به‌عنوان قلب دوم بدن یاد می‌شود. با توجه به موارد بیان‌شده، لازم است با در نظر گرفتن مهمترین ویژگی های یک کفش مناسب، اقدام به خرید کفش کنیم تا گام مهمی در راستای سلامت پا و بدن خود برداشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *